+38 (0352) 26-82-73

tokkod.te.ua@gmail.com

20 жовтня — Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози

p_72246_1_gallerybiggjhtrЗгідно з указом Президента України від 17 січня 2005 року встановлений Всеукраїнський день боротьби з захворюванням на рак молочної залози. Відзначається він 20 жовтня. Щорічно в цей день проводяться заходи, присвячені проблемі злоякісних новоутворень молочної залози. Ця подія створена для того, щоб вкотре привернути увагу громадськості до цього питання та нагадати жінкам про необхідність проведення своєчасної діагностики задля раннього виявлення онкологічної патології молочної залози.

Рак молочної залози найпоширеніша форма онкологічного захворювання у жінок. Щороку в Тернопільській області реєструється понад 300 нових випадків цього захворювання. На жаль, в 10-15% випадків хвороба діагностується в занедбаній стадії. У структурі онкологічної захворюваності жіночого населення рак молочної залози становить понад 20%, а в структурі смертності від онкологічних захворювань – 17%. В даний час на диспансерному обліку з діагнозом рак молочної залози знаходиться 3070 пацієнтів, з них 1976 – прожили 5 та більше років. Майже 90% жінок, що хворіють на рак молочної залози, – це жінки старше 40 років. Пік захворюваності спостерігається у віці 45-65 років. Але цей вид онкологічної патології за останні роки помолодшав, хвороба починає виявлятися у жінок від 25 років, тому настороженість відносно захворювання повинна існувати у будь-якому віці!

Ця злоякісна пухлина довгий час не привертає до себе уваги через відсутність больового синдрому.

Рак молочної залози – онкологічне захворювання, яке при своєчасній діагностиці та адекватному лікуванні на сьогоднішній день може мати сприятливий прогноз і надовго продовжити повноцінне життя жінки. Однак, підступність злоякісної пухлини не тільки грудей, але і будь-яких  інших органів, полягає в тому, що саме на перших стадіях захворювання, коли  ефективне лікування, вона не привертає до себе уваги, оскільки яскравих симптомів початковій стадії раку грудей немає.

Страх знайти у себе тривожні ознаки раку грудей,  відсутність уваги до свого організму, не бажання думати про погане, шукати у себе симптоми хвороб іноді призводять до того, що жінка звертається за  медичною  допомогою занадто пізно. Страшно має бути від можливого ризику знаходження пухлини вже на запущеній стадії хвороби, а не від імовірності її виявлення в самому початку, з сприятливим прогнозом і найменшими втратами.

Однак зміни в молочній залозі не завжди пов’язані зі злоякісними процесами.  Захворювання молочної залози доброякісного характеру в 25 – 30 разів спостерігаються частіше, ніж рак молочної залози. Ті чи інші патології виникають у 55-70% жінок. Близько 70% жінок мають доброякісні захворювання молочної залози. Найпоширенішими серед них є фіброаденоми, ліпоми та кісти молочних залоз, а також вузлові форми фіброаденоматозу, які називають мастопатіями.

До чинників ризику раку молочної залози належать спадковість, часті аборти, пізнє народжування дітей і недостатнє вигодовування груддю, неконтрольоване вживання контрацептивів, травми молочної залози, порушення сексуального життя, тютюнопаління, вживання алкоголю, недотримання засад здорового способу життя (малорухомий спосіб життя, нестача вітамінів, особливо А, Е, Д), стреси. Підвищують ризики і супутні гінекологічні та ендокринні патології. Бо молочна залоза – це орган гормонозалежний, що чутливо реагує на будь-які зміни у яєчниках, надниркових залозах, щитоподібній залозі.

Треба зазначити, що рак молочної залози називають проблемою розвинених країн. Очевидно, це пов`язано з тим, що в економічно розвинених країнах низька народжуваність, дітей вигодовують груддю дуже короткий проміжок часу, набагато частіше використовують штучні суміші. У цих країнах значно більша кількість жінок приймають гормональні контрацептиви, причому часто безконтрольно. В азійських країнах, де висока народжуваність, кількість випадків захворювань на рак молочної залози значно менша.

Звернення жінки до лікаря – онколога по спеціалізовану допомогу дає їй шанс і на подовження життя, і на одужання. Про це свідчить медична статистика і наш досвід.   Виживання протягом 5 років залежить від  стадій раку. На так званій нульовій стадії, коли виявляють окремі ракові клітини, шанс вижити становить майже 98 – 99%, у разі раку І стадії – 90 – 95%, ІІ А – близько 80%, ІІ Б – 65%. У разі раку ІІІ стадії – близько 45% хворих. На ІV стадії, коли є віддалені метастази, при адекватному лікуванні виживають 15% жінок. Тож, що раніше жінка звертається по лікарську допомогу, то має більше шансів вижити.

Оскільки сьогодні рак грудей успішно лікують на початкових стадіях, головним у подоланні цієї недуги є її раннє діагностування. Тому жінки повинні пам’ятати про важливість самостійного обстеження та регулярні профілактичні медогляди. У жодному разі не займатися самолікуванням.index

На сьогоднішній день в Тернопільському обласному онкологічному диспансері сконцентровані всі доступні методи, що дозволяють діагностувати рак молочної залози на ранніх стадіях, а саме: огляд лікарів-мамологів, мамографія, ультразвукове дослідження молочних залоз, дуктографія, комп’ютерна томографія, проводиться ін’єкційно-аспіраційна біопсія з цитологічним дослідженням.

Таким чином, раннє виявлення пухлини та направлення саме в профільний заклад – це запорука успіху в лікуванні раку та забезпечення пацієнтам достойної якості та тривалості життя.

Оксана Романівна Туманова

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *