+38 (0352) 26-82-73

tokkod.te.ua@gmail.com

Рак шийки матки

Це – одне з найважчих випробувань, що може випасти на долю жінки. Але кожна з нас має шанс його уникнути.  Як?  Рання діагностика та своєчасне лікування передракових станів зменшує захворюваність на рак шийки матки у 20 разів. Це дозволяє зберегти здоров’я та життя сотням тисяч жінок.

Що слід знати про рак шийки матки?

  • Виникнення і розвиток раку шийки матки не відбувається блискавично, а проходить поступово через ряд передракових змін, які можуть тривати 5-12 років. Йому передують порушення поділу та дозрівання клітин слизової шийки матки. Такий стан вважається передраковим і носить назву дисплазії.
  • Дисплазія і навіть рак на початкових стадіях не супроводжуються болями або нетиповими виділеннями. Побачити передракові зміни і навіть початкові стадії раку неозброєним оком важко, часом неможливо.
  • З метою виявлення дисплазії та ранніх стадій раку шийки матки здійснюється цитологічний скринінг: цитологічне дослідження мазка клітин зі слизової шийки матки. Отримання мазка є відносно простою процедурою, для виконання якої лікар-гінеколог або акушерка запрошують пацієнтку на гінекологічне крісло. Після прийняття зручної пози за допомогою вагінального дзеркала та пластикової щіточки проводиться забір клітин з поверхні шийки матки та цервікального каналу. Клітинний матеріал негайно наноситься на предметне скло, фіксується і відсилається в цитологічну лабораторію для дослідження. Забір матеріалу триває кілька хвилин і є абсолютно безболісним, хоча згодом дехто відчуває незначний дискомфорт і кровомазання. Недотримання правил забору матеріалу може спричинити діагностичні помилки, що потребують повторного обстеження.

Про що свідчать результати цитологічного дослідження?

Результати дослідження можна отримати протягом кількох тижнів. Більшість жінок отримують інформацію про те, що вони здорові. В такому випадку тест слід повторити через 1 рік.

В матеріалі можуть бути виявлені доброякісні зміни, котрі свідчать про наявність інфекції (в такій ситуації необхідним є відповідне консервативне лікування у гінеколога, після якого варто знову повторити цитологічне дослідження). Наявність клітинної атипії в мазку є доказом передракових змін.

Легка атипія найчастіше пов’язана з легкою дисплазією. Виражена атипія свідчить про важку дисплазію, навіть початковий рак.  Жінка, в якої виявлені атипові клітини, підлягає додатковому обстеженню – кольпоскопії з подальшою прицільною біопсією шийки матки та церві кального каналу.

Кольпоскопія – метод обстеження шийки матки при оптичному збільшенні, за допомогою апарата – кольпоскопа, дозволяє виявити найбільш змінені ділянки шийки матки і взяти фрагменти тканини         (біопсію) саме з них.

Біопсія – забір маленького (кілька міліметрів) кусочка шийки матки, який досліджують мікроскопічно, що дозволяє поставити остаточний діагноз.

Своєчасне виявлення дисплазії дає можливість вилікувати її і запобігти розвиткові раку шийки матки. Після лікування дисплазії слід повторювати цитологічне обстеження щоквартально протягом одного року, відтак щорічно.

Обстеження та лікування дисплазій проводиться в  обласному кабінеті патології шийки матки, що знаходиться в поліклініці обласного онкодиспансеру.

 

 

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *